Skip to main content
Mare bucurie pe noi astăzi! A fost un privilegiu să avem ocazia să colaborăm cu 24 de membri ai Școlii Gimnaziale Jimbolia și ai Liceului Tehnologic Jimbolia. Pentru a atrage atenția asupra istoriei localității, dar mai ales asupra modului în care s-a petrecut la Jimbolia deportarea în Bărăgan, în urmă cu 70 de ani, am organizat un concurs de tip vânătoare de comori. Participanții au fost foarte activi. Misiunile lor au fost diverse, de la realizarea unor fotografii, până la apelarea telefonică a unor localnici, persoane cheie, ce au putut furniza informațiile necesare. Există și moduri distractive de a învăța despre cultura și istoria locului în care viețuiești!
Vom reveni cu rezultatele concursului și alte detalii.
Acțiunea a fost posibilă și datorită sponsorilor implicați: Alsi taxi, Danimex, SC Sevy Agro SRL.